poniedziałek, stycznia 11, 2021

"Piekło" Dantego z perspektywy kota Ika - #38

Piekło na lekcjach języka polskiego.

Motyw piekła to jeden z najciekawszych i najwdzięczniejszych materiałów do omówienia z licealistami. Po pierwsze – wizja zaświatów zawsze elektryzowała artystów wszystkich epok, toteż z tekstów literackich i kultury można przebierać do woli. Po drugie – dzięki ugruntowanej pozycji w kulturze wysokiej, kultura popularna równie często zaczęła schodzić do podziemia w poszukiwaniu kotłów ze smołom. Reinterpretacji poddawana są nawet ugruntowane od stuleci wizje, chociażby te z diabłami i widłami na rzecz… pokoju bez wyjścia, wypełnionego lustrami, w którym człowiek przez wieczność musi patrzeć sobie w oczy. Nie wiem, które piekło bardziej przeraża. Dzisiaj chciałabym wam zaproponować współczesną transformacje motywu piekła z Boskiej Komedii Dantego, która pojawiła się w kreskówce dla dzieci.

Kot Ik! idzie do piekła.

Kot Ik! to kanadyjsko-amerykański serial animowany produkowany w latach 1992-1997. Tytułowym bohaterem jest fioletowy kot Ik, który charakteryzuje się wiecznym uśmiechem i pozytywnym nastawieniem do życia w obliczu bezgranicznego pecha. W odcinku 17 nasz sympatyczny bohater w wyniku wypadku komunikacyjnego zostaje przeniesiony do czyśćca, w którym nadzorca (prawdopodobnie św. Piotr) ma podbić mu kartę żyć – każdemu kotu zwyczajowo przysługuje dziewięć szans. Niestety w wyniku splotu wypadków Ik zostaje wzięty za innego kota, któremu przeznaczone jest piekło. Nasz niezłomny bohater trafia do miejsca rodem z dzieła Dantego, tylko w wersji dla kotów.

Kocie piekło a piekło Dantego.

Kocie piekło jest podzielone na kręgi. W każdym z nich znajduje się inny sort wąsistych złoczyńców i odpowiednio przyporządkowane im kary. Kota Ika oprowadza sam Fido, koci Lucyfer, przedstawiając każdy kolejny poziom. Pierwszą odwiedzoną lokacją jest Miejsce Ostatecznego Przeznaczenia Niegrzecznych Kotów. To krąg przeznaczony dla zwierzaków, które za życia niszczyły meble i załatwiały się poza kuwetą. Ich dantejską męką jest wąchanie przez wieczność smrodu, którego sami byli przyczyną jeszcze za życia ziemskiego. Następnym miejscem jest odpowiednik Kręgu III, w którym przebywają koty nieznające umiaru w jedzeniu i piciu. Do końca wieczności mogą jeść i pić ulubione przysmaki, ile tylko będą chciały, ale nigdy się nie nasycą. W kreskówce pojawia się również bezgraniczna kuweta z nieczystościami, którą Ik musi posprzątać oraz Straszliwe Królestwo, przedstawione jako Szczęśliwa Dolina Miękkich, Puszystych i Miłych Rzeczy, którą Ik musi przejść z miską psiego jedzenia – nie wie jeszcze, że w lokacji umieszczone są diabelskie psy. 

Jak pracować z Kotem Ikiem!?

Kot Ik! to dosyć prosta i krótka kreskówka starego typu. Uwielbiałam przygody fioletowego bohatera, jak sama byłam dzieckiem i w sumie uwielbiam do teraz. Nieraz wracam z sentymentem do tej produkcji, odkrywając wciąż nowe nawiązania do literatury i sztuki. Myślę, że 10-min bajka będzie ciekawym kontekstem interpretacyjnym dla Piekła Dantego, który trochę rozluźni napiętą atmosferę przedmaturalną oraz pokaże żywotność literackich toposów. Ponadto reinterpretacja motywu nie jest skomplikowana, dlatego uczniowie samodzielnie mogą go opracować z odwołaniem do tekstu. Dajcie znać, czy kiedyś oglądaliście tę bajkę oraz czy wiedzieliście o istnieniu kociego piekła. Do zobaczenia w poniedziałek!


Bibliografia

  • Boska Komedia Dantego, artykuł na Wiki: pl.wikipedia.org/wiki/Boska_komedia#Piek%C5%82o
  • Piekło Dantego, tekst dostępny na wolnelektury.pl: wolnelektury.pl/katalog/lektura/boska-komedia-pieklo.html
  • kreskówka Kot Ik!, artykuł na Wiki: pl.wikipedia.org/wiki/Kot_Ik!
  • Kot Ik! na filmwebie: filmweb.pl/serial/Kot+Ik-1992-126924
  • piekło w literaturze i filmie, artykuł na racjonalista.pl: racjonalista.pl/kk.php/s,4728 

Brak komentarzy: