poniedziałek, stycznia 04, 2021

Coffin dance jako reinterpretacja "Danse macabre" - #37

Reinterpretacja motywów.

Jeżeli ktoś uważnie śledzi mojego bloga to wie, że jedną z moich pasji jest śledzenie współczesnych reinterpretacji motywów historyczno-literackich. Ostatnio nawet pogrążyłam się w zadumie na temat odkrytych na nowo kategorii fundamentalnych dla klasycznego dramatu antycznego (hybris, wina tragiczna, fatum) we współczesnej dystopijnej literaturze dla młodzieży, jak chociażby Igrzyska śmierci. Tego typu tropy pozwalają lepiej odczuć uniwersalizm podejmowanych zagadnień i ich wpisanie w doświadczenie człowieczeństwa – przestrzeń egzystencjalna to punkt, gdzie spotyka się Katniss Everdeen z Edypem. Dzisiaj natomiast chciałabym przedstawić najpopularniejszą i niezwykle odkrywczą reinterpretacje znanego ze średniowiecza motywu Taniec śmierci, znanego w całej Europie jako Danse Makabre. W XXI w. zamiast królów, chłopów i kościotrupów w korowodzie pląsają grabarze z Ghany.

Coffin dance – o co chodzi?

W 2016r. świat obiegło wideo, na którym ukazano tradycyjny pochówek w Ghanie, który zelektryzował cały internet. Od setek lat tradycją jest taniec z trumną w rytm radosnej muzyki, który aranżują europejscy odpowiednicy grabarzy. Elegancko ubrani mężczyźni przewodzą kordonem żałobników, który w dzień śmierci bliskiej osoby powinni świętować, jako przejście do lepszego świata, pojednanie z Bogiem. Skomplikowane choreografie oraz pogrzeb przypominający bardziej show niż zaciszną uroczystość to pomysł Benjamina Aidoo, który w taki sposób chciał wyróżnić swoje przedsiębiorstwo pogrzebowe. I chociaż od publikacji wideo przez BBC, z którego pochodzi większość ujęć, minęło już dobre pięć lat, to jego skok popularności przypadł na krótko przez pandemią. Memiarze pokochali Coffin dance, tworząc z niego wizytówkę nadchodzącej, rychłej śmierci, która w końcu dopadnie każdego. Brzmi znajomo?

Danse macabre a Coffi dance.

Memy z cyklu Coffi dance to przede wszystkim krótkie fragmenty wideo, z podłożoną piosenką Astronomia, które dokleja się do dobrze znanych internautom filmów o bardzo bolesnym zakończeniu. Najczęściej występują sekundę przed punktem kulminacyjnym głównego wideo, nie pokazując efektu np. wbiegania głową w ścianę, jednakże tańczący panowie z trumną jasno określają, czego bohater ekscesu może się spodziewać. Mniej popularne są memy w postaci obrazkowej, gdyż nie mogą oddać w całości żartu. Wbrew pozorom mem nie jest życzeniem komuś śmierci czy rozsiewaniem fake newsów o czyimś zgonie, tylko pewnym oczkiem do widza, który już przeczuwa, co się może wydarzyć. Zaskakujące ukazanie śmierci ujmuje swoją bezkompromisowością i uniwersalnością – tancerze występują przy chłopakach robiących nieudane sztuczki na rowerze oraz przy gwiazdach sportu, które w złości rzucają piłką w stronę trenera czy sędziego. Powiązanie z Danse macabre zapewne nie było zamierzone, ale po głębszej analizie wyraźnie widać powiązania na gruncie przekonania o równości wszystkich wobec śmierci. 

Jak pracować z Coffi dance?

Myślę, że mem może być bardzo dobrym kontekstem do interpretacji samego Danse macabre. Być może ze współczesnej wersji łatwiej będzie uczniom określić cechy charakteryzujące śmierci. Ponadto uczniowie sami mogą tworzyć memy związane np. z postaciami z utworów, w którym Taniec śmierci się pojawia. Niemniej myślę, że grabarze z Ghany pozwolą uczniom lepiej zapamiętać poznany średniowieczny motyw. Dajcie znać, czy pracowaliście i czy znaliście wcześniej tego mema. Tymczasem do zobaczenia!


Bibliografia:

  • praca na temat Danse macabre: https://tiny.pl/rph7c
  • artykuł serwisu wprost.pl o Coffi dance: wprost.pl/swiat/10320557/tanczacy-grabarze-z-ghany-hitem-internetu-w-czasie-pandemii-zostan-w-domu-lub-zatancz-z-nami.html
  • Polska kompilacja memów z Coffi dance: youtube.com/watch?v=BbEwKwCU5I0
  • wideo opublikowane przez BBC: youtube.com/watch?v=jl9xKw_xEas
  • Coffin dance w świecie średniowiecza: youtube.com/watch?v=R16cVvg2OyY


Brak komentarzy: