poniedziałek, lutego 08, 2021

Wiedźmin Geralt z Rivii w obliczu wojny i zła - #42

Wybory bohaterów szkolnych lektur.

Niewielu uczniów w zasadzie zdaje sobie sprawę, dlaczego w szkole czyta się lektury. Po pierwsze wskażemy wszystkie korzyści płynące z czytania w ogóle, także przyswojenie prawidłowej ortografii, interpunkcji, stylistyki, ubogacenie słownictwa, wyobraźni i jeszcze co najmniej dziesięć powodów wyróżnionych przez różne organizacje i grupy wspierające czytelnictwo. Po drugie – poznawanie dziedzictwa narodowego lub światowego, realności epok i czasów historycznych, w której przyszło bohaterom żyć. Po trzecie – lektura stanowi niejako case study wielkich wyborów etycznych. Książka jest pewnego rodzaju eksperymentem, w którym możemy zbadać, jak wykreowany przez nas osobnik zachowa się w wykreowanej przez nas sytuacji i do czego to doprowadzi. Dlatego obserwujemy bohaterów w obliczu wielkich tragedii, wielkich zagadnień filozoficznych, wielkich utrapień moralno-etycznych. Nie inaczej jest w przypadku powieści Krew elfów, autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, w której oprócz ludzi, a raczej wiedźmina, czarodziejki i Dziecka Niespodzianki, uwikłanych w wojnę i rosnące w świecie zło mamy w bonusie wielkie romanse, pościgi, wybuchy oraz utopce. Czy da się lepiej?

Krew elfów Andrzeja Sapkowskiego.

Krew elfów to pierwsza powieść o przygodach Geralta z pięciotomowej sagi o wiedźminie. Książka jest kontynuacją większości wątków rozpoczętych w zbiorach opowiadań Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, wiedźmin z cechu wilka, który pracuje jako płatny zabójca potworów. W wyniku zawirowań losu przeznaczona jest mu Ciri – księżniczka upadłego królestwa Cintry, które zdobyli Nilfgaardczycy. Książka przedstawia losy tej dwójki krótko po odnalezieniu siebie nawzajem w świecie spowitym przez wojnę. Pradawna moc uwięziona w Ciri daje o sobie znać zmuszając Geralta do interwencji wraz z czarodziejkami Triss oraz Yennefer. Tymczasem tajemniczy mężczyzna próbuje odnaleźć Ciri i wykorzystać jej moc. Świat pogrąża się w chaosie a widmo wojny jest coraz wyraźniejsze.

Wiedźmin w obliczu zła.

Książka, choć na pozór oferująca jedynie hektolitry krwi i magicznych formułek, porusza zagadnienia obecne we współczesnym świecie. Geralt jako wiedźmin nie powinien stawać po strona konfliktu, jego zadaniem jest najemnie pracować, a swoje zdolności wykorzystywać tylko do ubijania strzyg czy gryfów. Jednakże nasz bohater nie jest wstanie być obojętnym na zło rozprzestrzeniające się na świecie, co często prowokuje go do nadktywności a czytelnika do przemyślenia, kto tak naprawdę jest potworem, którego wiedźmin powinien zabić. Dodatkowo Sapkowski ukazuje różne postawy ludzi wobec nadchodzącej wojny i ich konsekwencje. Ważnym motywem jest rosnąca nienawiść ras żyjących obok siebie. Wzmagają się wykluczenia i zachowania rasistowskie wobec ludzi i nieludzi, w tym krasnoludów, elfów, niziołków, driad i innych ras. Coraz więcej grup upomina się o swoje ziemie, coraz więcej ludzi i nieludzi żąda rozwiązania konfliktu siłą, co tylko prowokuje powstania i masowe mordy. Te wszystkie elementy składają się na dualizm świata wiedźmina, w którym nic nie jest proste, nic nie jest oczywiste, a miecz zawsze ma dwa końce. Książka jest wciągająca dzięki ciekawej fabule oraz żywych postaciach, których demony i niepewności są żywcem wyciągnięte z realnego świata.

Jak pracować z Krwią elfów?

Książka jak najbardziej sprawdziłaby się jako lektura szkolna, ponieważ omawiana jako całość w zupełności nie będzie zmarnowaniem czasu. Jednakże warto przynajmniej sięgnąć po obszerniejsze fragmenty, jak rozdział pierwszy, w którym widzowie, zasłuchani w pieśń o wojnie autorstwa Jaskra, dają upust swoim rasistowskim uprzedzeniom wobec innych ras. Całość skomponowana jest niezwykle lekko, Sapkowski po mistrzowsku posługuje się humorem, jednocześnie nie odejmując powagi zarysowanych sytuacji. Książka jest niezwykle wartościowa i ja na pewno będę z niej korzystać. Jeżeli nie lektura to przynajmniej jeden odcinek świetnego serialu Netflixa na bazie opowiadań, a drugi sezon - na bazie recenzowanej lektury. Do zobaczenia w następny poniedziałek!

Bibliografia:

  • Krew elfów na lubimyczytac.pl: lubimyczytac.pl/ksiazka/240512/krew-elfow
  • A. Sapkowski na lubimyczytac.pl: lubimyczytac.pl/autor/3291/andrzej-sapkowski
  • storna autorska A. Sapkowskiego: andrzejsapkowski.pl/index.html
  • A. Sapkowski na Facebooku: facebook.com/Andrzej-Sapkowski-223797357647235
  • Wiedźmin na Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Wied%C5%BAmin

Brak komentarzy: