poniedziałek, stycznia 25, 2021

Współczesna Warszawa w „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka - #40

Nowy trend w literaturze współczesnej.

Kto często sięga po literaturę najnowszą ten zapewne zauważył nowy trend, który definiuje większość popularnych pozycji. Chodzi oczywiście o brutalizację we wszystkich poetyckich przestrzeniach: brutalizację języka, narracji, ale również splotu wydarzeń. Artyści zaczynają inaczej postrzegać wiek wiecznego ruchu, rezygnując z osadzania fabuły w wielkich światowych aglomeracjach na rzecz Warszawy, która staje się centrum konsumpcyjnego wszechświata. Pisarze na nowo reinterpretują problemy egzystencjalne zarysowane już w antyku, próbują dość do sedna istnienia środowisk przestępczych, patologicznych, ludzi żyjących i szwędających się po ziemi bez pożytku i celu. Dzisiaj chciałabym polecić książkę z tego intrygującego nurtu, w którym historia gangsterska staje się pretekstem do odpowiedzi na temat ludzkich możliwości w mikro- i makroświecie.

Ślepnąc od świateł – krótko o książce i autorze.

Ślepnąc od świateł to bestsellerowa powieść Jakuba Żulczyka, wydana w 2014r. Jej bohaterem jest Jacek, handlarz kokainą, którzy prowadzi nocny tryb życia dostarczając po całej Warszawie swój towar. Jego klienci to cała elita, począwszy od bywalców klubów, bogatych i nieszczęśliwych kobiet przez artystów, ludzi mediów, polityków. Przez jeden błąd Jacuś uwikłany w świat przestępczy plącze się w sieci zależności, od której zależy jego życie. Tymczasem do Warszawy powraca Dario – uwolniony gangster mafii Pruszkowskiej, który postanawia przywróć w mieście prawowitą władzę. Książka zebrała bardzo pozytywne recenzje i w 2014r. była nominowana do konkursu Paszport Polityki. Na jej motywach HBO stworzyło mini-serial o tym samym tytule. I chociaż na pierwszy rzut oka fabuła nie przynosi na myśl wzniosłych idei to wystarczy wczytać się i wsłuchać w głos głównego bohatera, narratora kryminału, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat XXI w. ludzkiej egzystencji.  

Diagnoza.

Książka porusza zagadnienia sensu egzystencji. Głównego bohatera porównuje się do policjanta czy strażaka, który niezbędny jest ludziom, który potrzebują pomocy. Sprzedawany towar podtrzymuje na powierzchni i nie pozwala się stoczyć w świecie, w którym nic nie jest prawdziwe, nic nie jest pewne. Nocna Warszawa, pełna neonów i kolorowych błysków, oślepia i rozmazuje kontury rzeczywistości, jawiąc się jako przestrzeń oniryczna, z koszmarów. Jednocześnie ludzie charakteryzowani są tylko przez momenty, w których odwiedza ich Jacuś. Diler narkotykowy tułacze się jak błędny jeździec, obserwując upadek moralności i wielkich kategorii, jak miłość czy godność, jednocześnie będąc częścią systemu, który trzyma go w garści. Jednym z motywów jest próba wyjazdu Jacka do Argentyny, odcięcia się od warszawskiej zgnilizny – ale czy tak łatwo będzie mu odejść od świata, którego jest poniekąd główną częścią? Książka, choć napisana wulgarnym językiem, w końcu bohaterami są przestępcy, skłania do refleksji na temat współczesnych celów i kondycji człowieczeństwa. Za czym gonią ludzie, czego potrzebują tak bardzo, że skłonni są oddać miłość, spokój, czasami życie? Ślepnąc od świateł to wyjątkowo pozycja stawiająca bardzo dużo pytań w nienachalnej opowieści. I choć za pewne długo nie trafi na listę lektur szkolnych to warto sięgnąć po nią w wolnym czasie.

Jak pracować ze Ślepnąc od świateł?

Książka Żulczyka, oprócz zarysowania ważnych kontekstów, naszpikowana jest motywami historycznoliterackimi ich reinterpretacjami. Opisy demonicznej Warszawy czy historii ludzi miotających się po labiryncie życia to tylko kropla w morzu, w jakim można się zanurzyć. Szczególnie istotne wydaje się opracowanie symboliki wody, zwłaszcza w kontekście modlitwy głównego bohatera, w której Jacek prosi Boga o potop, który zaleje i zniszczy zgniliznę Warszawy, ludzi jego samego. Myślę, że będę pracować z fragmentami Ślepnąć od świateł na lekcji, ale tylko na poziomie licealnym. Jednak jest to książka wulgarna, poruszająca tematy skierowane co najmniej dla młodych-dorosłych. Poniżej załączam fragment serialu z modlitwą Jacka, tymczasem do zobaczenia w następny poniedziałek!

Bibliografia:

  • Ślepnąc od świateł (książka) na lubimyczytać.pl: lubimyczytac.pl/ksiazka/4863015/slepnac-od-swiatel
  • Ślepnąć od świateł (książka) na Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alepn%C4%85c_od_%C5%9Bwiate%C5%82_(powie%C5%9B%C4%87)
  • Ślepnąc od świateł (serial) na Filmwebie: filmweb.pl/serial/%C5%9Alepn%C4%85c+od+%C5%9Bwiate%C5%82-2018-786525
  • Jakub Żulczyk na lubimyczytać.pl: lubimyczytac.pl/autor/16349/jakub-zulczyk
  • Jakub Żulczyk  na Facebooku: https://www.facebook.com/jakub.zulczyk

Brak komentarzy: